Като цяло – жените, които искат да избегнат вредни вещества в козметиката трябва да са особено наясно с ароматизаторите и консервантите – две вещества, които са много често срещани в козметичните продукти.
Ако си мислите: „Аз нямам алергии, затова мога да си купувам каквито и да е гримове” – помислете отново. Човек винаги може да получи алергия.
Когато говорим за алергии и козметични продукти, винаги става въпрос за ароматизаторите и консервантите.
Парфюм във всичко!
В миналото само 70-годишните жени са имали алергии от парфюми, защото са ги използвали в продължение на много години, но сега хора от всички възрасти, мъже и жени развиват такива алергии. Това е така, защото днес има парфюм във всичко – шампоани, балсами, маски, лосиони, дори тоалетна хартия! Затова идва и един момент, в който тялото ни казва СТОП!
Гримът може да предизвика алергични реакции, но какво по-точно може да ни подразни и в кои продукти?
Сенки
Могат да съдържат лепила, например колофон; Могат да съдържат хром, а в тъмно сините сенки за очи може да се съдържа и кобалт, който може да действа като алерген.
Пудра
Данните сочат, че минералните пудри предизвикват по-малко алергии в сравнение с обикновените пудри.
Молив за очи и очна линия
Ако имате склонност към алергии, изберете молив вместо течна очна линия. Колкото повече вода има в даден продукт, толкова повече консерванти са му необходими.
Спирала
Черният цвят, който често се използва в спиралата и очната линия може да съдържа никел, към който могат да се развият алергии.
Рискът от алергии се увеличава с възрастта. Това е така, защото колкото по-дълго излагаме кожата си на даден продукт, толкова по-голям е рискът да получим реакция от него.
Ето няколко съвета как да избегнем алергиите:
- · Избирайте сухи продукти, защото колкото повече вода има в даден продукт, толкова повече консерванти са му необходими.
- · Ако обичате даден продукт или марка – тогава я сменете! Много хора смятат, че ако са използвали даден продукт или марка в продължение на години, не могат да развият алергия към него. Но всъщност е точно обратното – ако получите алергия от такъв продукт, то е защото тялото Ви се е пренаситило с дадено вещество и вече не може да го търпи. Затова е хубаво от време на време да се използват различни марки, нови продукти.
- · Пазете се от капанът на „Натуралните продукти”. Дори и даден продукт да е органичен, природосъобразен, натурален и т.н. това не означава, че е хипоалергичен. Понякога „натуралните” продукти са по-опасни от химическите – по-силно концентрирани са, а и не се знае от къде са дошли.
- · Ако по принцип сте склонни към алергични реакции, избягвайте да купувате парфюмирани продукти от какъвто и да е вид.
- · Избягвайте да купувате продукти, съдържащи бензилов алкохол, той е особено алергенен ароматизатор. Някои производители го използват и като консервант и пишат на етикета „без съдържание на парфюм”, но това е грешно.
- · Избягвайте бои – ако прочетете на опаковката CI + други фигури – оставете продукта. (CI означава Colour Index - индекс на цвета/боята)
- · Избягвайте 15-те консерванти, считани за алергенни:
Kathon
Methyldibromo glutaronitrile
Formaldehyde
Formaldehydfrigørere:
Benzylhemiformal
2-bromo-2-nitropropane-1 ,3-diol
5-bromo-5-nitro-1 ,4-dioxane
Diazolidinyl urea
DMDM hydantoin
Midiazolidinyl urea
Methenamine
Paraformaldehyde
Sodium hydroxymethylglycinate
Quaternium-15
- · Избягвайте 26-те алергенни ароматизиращи вещества от списъкът на ЕС:
A
Alpha isomethyl Ionones
Amyl cinnamal
Amylcinnamyl alcohol
Anisyl alcohol
Amyl cinnamal
Amylcinnamyl alcohol
Anisyl alcohol
B
Benzyl alcohol
Benzyl benzoate
Benzyl cinnamate
Benzyl salicylate
Butylphenyl methylpropional
Benzyl benzoate
Benzyl cinnamate
Benzyl salicylate
Butylphenyl methylpropional
C
Cinnamal
Cinnamyl alcohol
Citral
Citronellol
Coumarin
Cinnamyl alcohol
Citral
Citronellol
Coumarin
D
d-Limonene
E
Eugenol
Evernia prunastri (egemos extract)
Evernia Furfuracea (træmos extract)
Evernia prunastri (egemos extract)
Evernia Furfuracea (træmos extract)
F
Farnesol
G
Geraniol
H
Hexyl cinnamal
Hydroxycitronellal
Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde
Hydroxycitronellal
Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde
In
Isoeugenol
L
Linalool
Няма коментари
Публикуване на коментар
Оставете ми коментар ако публикацията ви е харесала, много ще се радвам да го прочета! :) :)